مهمان گرامی برای استفاده از تمام امکانات انجمن, نیاز به ثبت نام دارید. کلیک کنید

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ابهام در مجوز برخي از رشته هاي دكتري دانشگاه آزاد اسلامي
#1
بحث و بررسي پيرامون ابهام در مجوز برخي از رشته هاي دكتري دانشگاه آزاد اسلامي ...
پاسخ
#2
خبر
خبرگزاري فارس
93/11/08


مقایسه رشته‌های دارای مجوز تحصیلات تکمیلی که وزارت علوم منتشر کرده و رشته‌هایی که در دفترچه ثبت‌نام دانشگاه آزاد درج شده است نشان می‌دهد تعداد رشته‌هایی که به شکل بدون مجوز در دانشگاه آزاد دانشجو پذیرش می‌شود کم نیست.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، افزایش غیرقانونی ظرفیت‌ تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد با پیگیری نهادهای بالادستی مانند شورایعالی انقلاب فرهنگی، مجلس و وزارت علوم همراه شده است. بر اساس نظر کمیته بررسی افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد، رشته‌های بدون مجوز باید تا اردیبهشت 94 از سوی شورای گسترش آموزش عالی بررسی شده و نتیجه بررسی اعلام شود تا رشته‌های غیرقانونی حذف شده و رشته‌هایی که بتوانند مجوز را کسب کنند به فعالیت خود ادامه دهند. دانشگاه آزاد حتی در ترم بهمن‌ماه امسال در رشته‌ محل‌هایی دانشجو پذیرش می‌کند که تنها تا اردیبهشت 94 مجوز دارند و ممکن است این رشته‌محل‌ها نتواند مجوز لازم را کسب کند، بنابراین دانشجویانی که در این رشته‌ها مشغول به تحصیل می‌شوند باید بدانند که شاید این رشته‌محل‌ها نتواند از وزارت علوم مجوز لازم را کسب کند. وزارت علوم به منظور اطلاع رسانی به دانشجویان، لیست رشته‌های دارای مجوز از شورای گسترش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را منتشر کرد. در این لیست رشته‌های دانشگاه آزاد هم در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به صورت جداگانه منتشر شده است. البته با یک بررسی و مقایسه بین رشته‌های دارای مجوز که وزارت علوم منتشر کرده و رشته‌هایی که در دفترچه ثبت‌نام تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد درج شده است می‌توان به تعداد رشته‌هایی که به شکل بدون مجوز در دانشگاه آزاد دانشجو پذیرش می‌شود پی برد. در مقابل تعداد بسیاری از رشته‌های دانشگاه آزاد که در فهرست وزارت علوم نام برده شده، نوشته شده است: «مجوز صرفا تا اردیبهشت‌ماه سال 94». بر اساس گفته مسئولان اگر این رشته‌محل‌ها نتواند تا اردیبهشت سال 94 مجوز لازم را کسب کند دانشجویان محصل در این رشته‌ها باید به واحد یا رشته دیگری منتقل شوند.


لیست رشته‌های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سایت وزارت علوم

[تصویر:  13931105000502_PhotoL.jpg]


لیست رشته‌های مقطع دکتری دانشگاه آزاد در سایت وزارت علوم

[تصویر:  13931105000504_PhotoL.jpg]
پاسخ
#3
خبر

به گزارش خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران، سال گذشته بود که دانشگاه آزاد تعداد زیادی دانشجو را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا پذیرا بود، به طوریکه شاهد رشد 138 درصدی در مقطع کارشناسی ارشد و رشد 271 درصدی در مقطع دکترای این دانشگاه این اتفاق با جنجال رسانه ای و پیگیری رسانه‌ها ادامه پیدا کرد تا جایی که پای وزارت علوم نیز به این ماجرا باز شد و وزارت‌خانه ناظر بر مجوز کد رشته دانشگاه‌ها افزایش ظرفیت رشته‌های دانشگاه آزاد را بدون مجوز دانست.

پس از اعتراض نمایندگان مجلس با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع کمیته‌ای برای بررسی ماجرا تشکیل شد و مقرر شد تا پایان اردیبهشت سال 94 رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد تعیین تکلیف شود.

700 کد رشته بدون مجوز در دانشگاه آزاد
این درحالی است که شنیده‌ها حاکی از این مساله بود که 700 کدرشته دانشگاه آزاد بدون مجوز صادر شده و دانشجویان در حال پرداخت شهریه برای رشته‌هایی هستند که مجوز دریافت نکرده ‌است و در صورتیکه به نهادهای حقوقی معترض می‌شدند، دانشگاه آزاد به عنوان متخلف ماجرا شناخته می‌شد.

دانشگاه آزاد رشته بدون مجوز ندارد
حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد گفت: بحث این رشته‌ها در کمیسیون مشترک وزارت علوم و دانشگاه آزاد در حال بررسی است و قسمت عمده‌ای از این رشته هابه تصویب این کمیسیون رسیده است.

وی با اشاره به اینکه از مهر 94 تمامی رشته ها دارای مجوز قانونی خواهند بود، افزود: دانشگاه آزاد رشته بدون مجوز ندارد و طی توافقاتی که با مسئولین وزارت علوم داشتیم کلیه این رشته‌ها بر اساس تفاهم بوده است، البته اختلاف نظر کارشناسی در این زمینه وجود داشته که بعد از بررسی در کمیسیون کلیه رشته‌ها دارای مجوز شد.

جلوگیری از پذیرش دانشجو در کد رشته‌های بدون مجوز
این درحالی است که قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پایان یافتن فرصت دانشگاه آزاد برای اخذ مجوز خبرداده و اعلام کرده در صورتی که مجوز رشته‌محل‌ها اخذ نشود، بنابر قانون با دانشگاه آزاد برخورد می‌شود و از پذیرش دانشجو در آن کدرشته جلوگیری خواهد شد.

اما آنچه که حائز اهمیت است دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد هستند که با شهریه گزاف مشغول به تحصیل در کد رشته‌هایی هستند که مجوز قانونی ندارند و در انتظار انحلال به سر می‌برند.


۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴
YJC.ir
پاسخ
#4
وزیر علوم: ۱۶۰ رشته دانشگاه آزاد متوقف شد
وزیر علوم گفت: بیش از ۴۰۰ رشته دانشگاه آزاد در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم تصویب شده و ۱۶۰ رشته آنها متوقف شده است.
به گزارش مهر، محمد فرهادی شنبه شب در برنامه «نگاه یک» افزود: دانشگاه آزاد برای ظرفیت دکتری باید همه ساله از شورای گسترش مجوز دریافت کند.سقف پذیرش دانشجوی دکتری برای آنها ۵ تا ۷ دانشجو است و بیشتراز آن خلاف است چه دانشگاه دولتی، چه غیردولتی باشد. تمام این ها کنترل و هفته آینده نیز اقدامات صورت گرفته، دراین زمینه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می شود.وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۴ درصد دانشجویان از رشته های علوم انسانی هستند،
همچنین او افزود: محدود کردن و کاهش میزان پذیرش داوطلب در رشته های علوم انسانی از برنامه های وزارت علوم است.وی گفت: طرح اولیه رتبه بندی دانشگاه‌ها برای شناسایی دانشگاه های برتر، آماده شده است و رتبه بندی دانشگاه ها تا پایان تابستان به طور جامع و کامل انجام می شود.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی که سال گذشته خبر ساز شد،گفت: کمیته ای دراین زمینه در وزارت علوم از همان ابتدا تشکیل شد، شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز سال گذشته بر نامه ای را دراین زمینه ابلاغ کرده بود. متنی دراین زمینه امضا و در صحن شورا بحث شد که به ما نیز ابلاغ شد. علاوه بر آن وزارت علوم نیز کمیته ای را تشکیل داد.
وزیر علوم یادآور شد: این افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر بود که در دوره دکتری پذیرش کرده بود. نباید این کار صورت می گرفت و باید خیلی کمتر از این تعداد دانشجو پذیرش می شد.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ایجاد دو رشته جديد در مقطع دكتری دانشگاه آزاد واحد تهران شمال admin 0 1,453 16-7-1392، 05:21 عصر
آخرین ارسال: admin
  اعلام نتايج تكميل ظرفيت آزمون دكتري و كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي 92 admin 0 1,066 13-7-1392، 09:17 عصر
آخرین ارسال: admin

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان