مهمان گرامی برای استفاده از تمام امکانات انجمن, نیاز به ثبت نام دارید. کلیک کنید

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چالش دولت و دانشجویان بورسیه
#1
نوری در گفت‌وگو با فارس:
کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از حیثیت دانشجویان بورسیه در مقابل بی‌قانونی وزارت علوم حراست کند


یکی از دانشجویان بورسیه با اشاره به سیاسی‌‌کاری‌های وزارت علوم در برخورد با دانشجویان بورسیه گفت: از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس می‌خواهیم از حیثیت دانشجویان بورسیه در مقابل بی‌قانونی‌های وزارت علوم حراست کند

[تصویر:  979965_PhotoA.jpg]

مهدی نوری یکی از دانشجویان بورسیه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس اظهار داشت: دیوان عدالت اداری در جواب تعدادی از دانشجویان بورسیه که شکایت خود را به این دیوان برده بودند اعلام کرد طبق مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی صلاحیت بررسی این موضوع را ندارد.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز طبق همین مصوبه کمیته‌ای را برای بررسی شکایت دانشجویان بورسیه تشکیل داده که جهت دار بودن این کمیته بر همگان مبرهن است.

این دانشجوی بورسیه تصریح کرد: در این وضعیت دانشجویان بورسیه هیچ دادرسی جز کمیسیون اصل 90 مجلس نخواهند داشت. به همین خاطر از این کمیسیون می‌خواهیم از جایگاه قانونی خود و از حیثیت دانشجویان بورسیه دفاع و حراست کند.

نوری در پایان گفت: دانشجویان بورسیه با اقدامات فراقانونی و سیاسی کاری وزارت علوم دچار عقب گرد علمی شده‌اند و امیدوار هستند کمیسیون اصل 90 مجلس در این خصوص اقدام کند.


برخی نظرات منتشر شده در سایت فارس نیوز:


ناشناس: 14:53 يکشنبه 31 خرداد 1394

کسانی که حیثیت دانشجوهای بورسی را با دروغ و اتهام خدشه دار کردند همانی ها بودند که در دولت خاتمی آقازاده های امثال مهاجرانی به بورسیه می کردند.
امیدوارم مقصر اصلی بورس آقازاده ها از جمله مهاجرانی که جدیدا منتشر شده مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد ...
حداقل حق نخبه ها خورده شد، مقدمات محاکمه مسببین بورس های غیرقانونی را محاکمه کنید تا در آینده شاهد این تخلفات نباشیم.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

بورسیه: 15:20 يکشنبه 31 خرداد 1394

واقعا دیگه چی بگیم
طبق یک فراخوان وارد شدیم مصاحبه شدیم قبول شدیم
سپس در دانشگاه محل تحصیل مصاحبه شدیم قبول شدیم
یهو شدیم بدون مصاحبه
حالا کلی هم رتبه اول کشوری در رزومه داریم
خودمونم خندمون گرفته که مطابق کدوم قانون ما باید لغو بشیم
مطابق کدوم عدم صلاحیت علمی
دیگه اگر کاربران جا سراغ دارن بگن ما بریم اونجا اعتراض کنیم ظاهرا ارگان حمایت کننده از شکایت این بورسیه ها ابداع نشده

--------------------------------------------------------------------------------------------------

حسینی گلپایگان: 16:06 يکشنبه 31 خرداد 1394

دولت کاش کمی سیاسی کاری را کنار می گذاشت و واقع بینانه با مسأله برخورد می کرد نخبگان و دانشجویان فعال ما سرمایه های این کشور و میراث علمی فرهنگی ما هستند مواظب باشیم آنها را با سیاسی کاری از بین نبریم

--------------------------------------------------------------------------------------------------
ناشناس:18:12 يکشنبه 31 خرداد 1394
اگر ما بی سوادیم و با رانت رفتیم دانشگاه! چرا معدل های بالای ۱۸ توی بهترین دانشگاهها را داریم؟؟ دروغ و تهمت و توهین تا کجا؟ رزومه و کارنامه های تحصیلی ما را منتشر کنید.


--------------------------------------------------------------------------------------------------

محمدی: 01:48 دوشنبه 1 تیر 1394

خدا را شکر که این کمیسیون اصل 90 هست وگرنه هیچ امیدی به قوه قضائیه نیست!!! شورای عالی انقلاب فرهنگی هم بازیچه ای در دست رئیس جمهور است. از یک طرف قوه قضائیه را از کار انداخت از طرف دیگر شکایتها از وزارت علوم را به هیئتی که اکثریت آن حقوق بگیر وزارت علوم هستند ارجاع داد. واقعا راست می گفت آقای رحیم پور در سخنان پیش از نماز جمعه. واقعا این شورای عالی انقلاب فرهنگی به چه درد مردم می خورد جز ضایع کردن حق شان؟ نمونه اش همین 3000 بورسیه
پاسخ
#2
وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وزیر علوم باید با خاطیان پرونده بورسیه برخورد کرده و همچنین نه تنها از دانشجویان بورسیه بلکه از جامعه دانشگاهی برای این قصور عذرخواهی کند.

[تصویر:  13920411000453_PhotoA.jpg]

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در طول مدت رسیدگی به پرونده دانشجویان بورسیه، جلسات متعددی با مسئولین وزارت علوم دولت‌های قبلی و فعلی در کمیسیون اصل نود برگزار شد، گفت: صلاحیت این دانشجویان از لحاظ سن، معدل و.. بررسی شد و تمام نتایج حاکی از صلاحیت این دانشجویان برای اخذ بورسیه داشت.

وی افزود: با بررسی وضعیت مالی این دانشجویان متوجه شدیم که اکثر آنها نه تنها هیچ مبلغی بابت شهریه از وزارت علوم دریافت نمی‌کنند بلکه برای تامین معاش زندگی در شغلی غیر دولتی مشغولند که این حاکی از بی تعهدی وزارت علوم نسبت به این تعداد کثیر از دانشجویان است.

وی همچنین با اشاره به رویکرد شخص وزیر علوم در این مورد گفت: سخنان رهبری حجت را بر وزیر علوم تمام کرد و وزیر باید با خاطیان این امر برخورد کرده و همچنین نه تنها از دانشجویان بورسیه بلکه از جامعه دانشگاهی برای این قصور عذرخواهی کند.

94/04/14
پاسخ
#3
خبر

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر قانونی بودن تصمیمات شورای مرکزی و وزیر علوم دولت دهم تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، کمیسیون اصل 90 مجلس طی نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر قانونی بودن تصمیمات شورای مرکزی و وزیر علوم دولت دهم تأکید کرد.

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

« جناب آقای دکتر فرهادی

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

سلام علیکم

پیرو جلسه مورخ 94/3/5 در این کمیسیون و متعاقب آن جلسه مورخ 94/3/11 با حضور دادستان دیوان محاسبات در خصوص بورسیه‌ها با تاکید بر قانونی بودن تصمیمات شورای مرکزی و وزیر وقت علوم که مورد تائید جنابعالی قرار گرفت ضمن ایفاد نامه شماره 976/21246 / م / 2 مورخ 94/3/19 دیوان محاسبات به انضمام صورتجلسه اخیر متضمن تعیین تکلیف آنان خواهشمند است دستور فرمایید اقدام لازم را با عنایت به توافقات معموله به عمل آید.

محمدعلی پورمختار

رئیس کمیسیون اصل 90 »

[تصویر:  13940415000651_PhotoL.jpg]
پاسخ
#4
[تصویر:  1758219.jpg?ts=1438198066631]
 
رئیس کمیسیون آموزش گفت: وزیر علوم در نشست اخیر از کار معلق شدن دو نفر از عاملان انتشار اسامی بورسيه ها خبر داد که کمیسیون خواستار پیگرد حقوقی و قضایی این افراد شد.
دکتر محمد مهدی زاهدی در گفتگو با دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 در خصوص برنامه کمیسیون آموزش برای برخورد با مسببان بحث بورسیه ها گفت: در نشست اخیر کمیسیون آموزش با دکتر محمد فرهادی وزیرعلوم تحقیقات و فناوری به این مساله اشاره شد.
وی ادامه داد: وزير هم عنوان کرد که دو نفر از عاملان انتشار اسامی بورسيه ها از کار معلق شده اند ولی معلق شدن یک بحث است و رسیدگی به جرم و تحت پیگیرد قضایی قرار گرفتن این افراد یک بحث دیگر است.
رئیس کمیسیون آموزش اعلام کرد: ما خواستار پیگرد حقوقی و قضایی این افراد هستیم.
 

 
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان