مهمان گرامی برای استفاده از تمام امکانات انجمن, نیاز به ثبت نام دارید. کلیک کنید

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مصاحبه با رتبه برتر دکتری جغرافیا – ژئومورفولوژی
مصاحبه امروز ، اختصاص دارد به رتبه ۹ رشته جغرافیای طبیعی- ژئومورفولوژی. خانم ملیحه پورعلی تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ژئومورفولوژی دانشگاه تربیت معلم سبزوار و در ۷ ترم به اتمام رسانده و سپس وارد مقطع ارشد دانشگاه فردوسی مشهد شدند. امسال هم با کسب رتبه ۹ جایگاه خود را در دانشگاه فردوسی و این بار بر کرسی دکتری حفظ کردند.

[تصویر:  pic.jpg]
پی اچ دی تست: اولین سال بود که در آزمون دکتری شرکت کردید؟

- خیر، سال گذشته هم شرکت کردم اما خیلی برنامه ریزی شده مطالعه نکردم و رتبه ای که میخواستم را کسب نکردم. ضمن اینکه میخواستم حتما مشهد بمانم و با آن رتبه این امکان برایم وجود نداشت.

پی اچ دی تست: چه زمانی مطالعه را آغاز کردید؟

- از اوایل آبان شروع کردم و روزی ۵ ساعت میخواندم چون همزمان تدریس هم میکردم.

پی اچ دی تست: در پیدا کردن منابع مطالعاتی از کسی کمک گرفتید؟

- منابع که اعلام شد یکی از درس ها نسبت به سال گذشته تغییر کرده بود. درس انسان و محیط حذف شده و درس نظریات جغرافیا جایگزین آن شده بود بنابراین با اساتیدم مشورت کردم و منابع و مقالاتی را که معرفی کردند مطالعه کردم.

- تمام کتب ژئومورفولوژی ایران که حدود ۱۰ تا ۱۵ کتاب می باشد

- روش تحقیق در علوم انسانی دکتر حافظ نیا

- روش تحقیق در جغرافیای طبیعی دکتر مقیمی

- کتاب ژئومورفولوژی جلد اول نوشته ریچارد چورلی و همکاران ترجمه دکتر احمد معتمد

- کتاب آمار در جغرافیا نوشته دکتر مهدوی

- کتاب آمار نوشته دکتر صمدی

- کتاب مجموعه تست های آمار رشته علوم تربیتی (پردازش کارشناسی ارشد)

- مقالات چاپ شده در ارتباط با دیدگاه ها و نظریه ها در جغرافیا همچون مقالات دکتر رامشت

- ژئومورفولوژی اقلیمی قلمرو سرد و یخچالی نوشته دکتر مقیمی

- کتب زبان تالیف دکتر محسن قاسمی

- کتابها و مقالاتی بودند که من برای آزمون مطالعه کردم. همچنین به داوطلبین این رشته توصیه میکنم حتما در سایت انجمن ژئومورفولوژی ایران عضو شوند و کتب تازه تالیف شده در ارتباط با ژئومورفولوژی ایران را مطالعه کنند زیرا در مصاحبه از اینکه چه کتاب هایی تازه تالیف شده اند سوال پرسیده شد.

پی اچ دی تست: برای زبان و استعداد تحصیلی چه برنامه ای داشتید؟

- برای زبان که به کلاس کنکور رفتم. خیلی موثر بود چون مدتی بود که از جو کلاس و درس فاصله گرفته بودم و به همین دلیل این کلاس به من انگیزه میداد. اما متاسفانه یک ماه آخر نتوانستم مرور کنم و به همین دلیل درصدم کم شد. توصیه میکنم داوطلبان حتما یک ماه آخر را برای مرور مخصوصا لغات بگذارند. برای استعداد تحصیلی هم سوالات سال گذشته همه گروه ها را خواندم.

پی اچ دی تست: انتخاب دانشگاه ها به چه صورت بود و مصاحبه هر کدام چطور بود؟

- فردوسی- خوارزمی تهران- شهید بهشتی- تبریز – رازی کرمانشاه.

بعضی از دانشگاه ها در تنظیم تاریخ های مصاحبه واقعا بی برنامه عمل کردند. من شنبه در کرمانشاه، یکشنبه در تهران و دوشنبه در مشهد و چهارشنبه در تبریز مصاحبه داشتم و مسلما انرژی زیادی برای جلسات مصاحبه نداشتم. سوالات به طور کلی در موردهدف از تحصیل در دوره دکتری، پایان نامه، سابقه تحصیلی، ترجمه قسمت هایی از کتاب Physical Geography و سوالات تخصصی بودند. در کل آشنا بودن با اساتید از استرس مصاحبه می کاهد.

پی اچ دی تست: در مورد رزو مه تان نیز بفرمایید.

- یک مقاله علمی- ترویجی و چند مقاله همایشی داشتم و مقاله علمی- پژوهشی ام در دست داوری بود و ۲ سال سابقه تدریس در دانشگاه پیام نور مشهد.

پی اچ دی تست: در انتها چه توصیه ای به داوطلبان امسال دارید؟

- یک ماه آخر را حتما به مرور مطالب خوانده شده اختصاص دهند. دوستانی که ماه هاست مطالعه را شروع کرده اند، خسته نشوند و ادامه دهند، روزهای آخر واقعا مهم هستند. کسانی که رزومه خیلی قوی هم ندارند نگران نباشند، رتبه خوب و اثبات توانایی هایشان در جلسه مصاحبه این ضعف را جبران خواهد کرد بخصوص اگاه بودن از موضوعات روز رشته شان و آشنایی با نرم افزارهای تخصصی. همچنین قبل از مصاحبه رزومه کاری اساتید را مطالعه کنند.حتما خبرهای سایت شما را دنبال کنند تا در جریان تمام مسائل پیرامون آزمون قرار گیرند . خصوصا تجربیات مصاحبه سایر داوطلبان را حتما بخوانند که به خود من واقعا کمک کرد. و نکته آخر اینکه با توجه به اینکه آزمون در فصل برف و سرماست، داوطلبان حتما یک روز قبل در شهری که باید آزمون بدهند حاضر شوند چون امسال خیلی از دوستان هم استانی من به خاطر بسته شدن راه ها آزمون را از دست دادند.
[تصویر:  %DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%8712.jpg]
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مصاحبه با رتبه برتر دکتری شیمی پلیمر admin 0 942 15-7-1392، 11:50 صبح
آخرین ارسال: admin
  مصاحبه با رتبه برتر دکتری فیزیک admin 0 1,088 15-7-1392، 11:48 صبح
آخرین ارسال: admin

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان